KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14052062
*
nr 1405 2062
Viola Larsson-Allvar
(1918-2004), Sverige
Oljemålning, "Frukter och blad". Signerad a tergo, 1995. Olja på duk, 55x45 cm, yttermått inklusive ram: 57x48 cm
Viola Larsson-Allvar, svensk bildkonstnär född 1918 i Umeå, död 2004 i Stockholm.
Följerätt
Utrop:
600 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 21 juni 2021
kl 20:51:38
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
21/6 20:20:16
1
Vinnande bud
- Tema
21 jun
Kvinnliga konstnärer
För att uppmärksamma det kvinnliga konstnärskapet anordnar Metropol Auktioner en auktion med över 160 kvinnliga konstnärer. Auktionen innebär en resa genom konsthistorien med start under andra hälften ...
Läs mer om Kvinnliga konstnärer
- Konstnär/Designer
Viola Larsson-Allvar
Viola Larsson-Allvar, svensk bildkonstnär född 1918 i Umeå, död 2004 i Stockholm.
Läs mer om Viola Larsson-Allvar
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: kvinnlig konstnär kvinnliga konstnärer olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige viola larsson-allvar
-
1015 Oljemålning
+ bok, Hugo Zuhr (1895-1971), Sverige. Fiskebod, M..//
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 20:51
-
5013 Oljemålning
1800-tal, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 18:17
-
1010 Oljemålning
Alfred Prehn, Signerad, Hönsgård. Olja på duk, 64x..//
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 20:11
-
5423 Oljemålning
Anders Andrén, Skärgårdsmotiv, "Ejder". Signerad. ..//
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 18:04
-
1002 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 19:50
-
1003 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 19:41
*
Viola Larsson-Allvar
Viola Larsson-Allvar, svensk bildkonstnär född 1918 i Umeå, död 2004 i Stockholm.
Läs mer om Kvinnliga konstnärer
Läs mer om Viola Larsson-Allvar
nr 1405 2062
Viola Larsson-Allvar
(1918-2004), Sverige
Oljemålning, "Frukter och blad". Signerad a tergo, 1995. Olja på duk, 55x45 cm, yttermått inklusive ram: 57x48 cm
Viola Larsson-Allvar, svensk bildkonstnär född 1918 i Umeå, död 2004 i Stockholm.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 600 kr |
Såld: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 21 juni 2021 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
21/6 20:20:16 | 1 | Vinnande bud |
- Tema
21 jun
Kvinnliga konstnärer
För att uppmärksamma det kvinnliga konstnärskapet anordnar Metropol Auktioner en auktion med över 160 kvinnliga konstnärer. Auktionen innebär en resa genom konsthistorien med start under andra hälften ...Läs mer om Kvinnliga konstnärer
- Konstnär/Designer
Viola Larsson-Allvar
Viola Larsson-Allvar, svensk bildkonstnär född 1918 i UmeÃ¥, död 2004 i Stockholm.Läs mer om Viola Larsson-Allvar
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: kvinnlig konstnär kvinnliga konstnärer olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige viola larsson-allvar
-
1015 Oljemålning
+ bok, Hugo Zuhr (1895-1971), Sverige. Fiskebod, M..//
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 20:51 -
5013 Oljemålning
1800-tal, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 18:17 -
1010 Oljemålning
Alfred Prehn, Signerad, Hönsgård. Olja på duk, 64x..//
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 20:11
-
5423 Oljemålning
Anders Andrén, Skärgårdsmotiv, "Ejder". Signerad. ..//
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 18:04 -
1002 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 19:50 -
1003 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 19:41